Fatih Altaylı’dan şok iddia: Davutoğlu istifasını verdi..!

Hayat Şarkısı 13.bölüm fragmanı

Wolfsburg, Gomez’i istiyor

Bursa saldırısını TAK üstlendi

Türkiye, Alman mizahçının yargılanması için başvuruda bulundu

Politika 12 Nisan 2016

Alman ZDF televizyonunda yayınlanan “Neo Magazin Royale” adlı programda Cumhurbaşkanı Erdoğan´a hakaret içeren şiiri okuyan Alman mizahçı Jan Böhmermann´ın yargılanması konusunda resmi başvuruda bulunuldu.

erdogannnTürkiye, Alman mizahçının yargılanması konusunda resmi başvuruda bulundu. Türkiye, Alman ZDF televizyonunda yayınlanan “Neo Magazin Royale” adlı programda Cumhurbaşkanı Erdoğan´a hakaret içeren şiiri okuyan Alman mizahçı Jan Böhmermann´ın yargılanması konusunda resmi başvuruda bulundu.

KONU GÖRÜŞÜLECEK

Tagesspiegel gazetesinin haberine göre, Berlin Büyükelçiliği Alman Dışişleri Bakanlığı´na sözlü nota ile durumu iletti. Alman hükümetinin talebi görüşerek, yargılama konusunda izin verip vermeyeceğine karar vereceğini yazan gazete, bunun için Başbakanlık, Dışişleri ve Adalet Bakanlığı yetkililerinin bir araya gelerek konuyu görüşeceklerine dikkat çekti.

Daha önce NDR´de yayınlanan Extra 3 adlı mizah programında Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın eleştirilmesine tepki gösteren Jan Böhmermann, 31 Mart tarihinde kendi programında küfürlü şiir okuyarak Cumhurbaşkanını ağır bir dille eleştirmişti.

Almanya çapında yirmiyi aşkın kişinin bireysel başvurusu üzerine Mainz Başsavcılığı Böhmermann hakkında Alman ceza kanununun 103.maddesi uyarınca yabancı devlet organları ve yetkililerine hakaretten soruşturma başlatmıştı. Böhmermann´ın suçlu bulunması durumunda 5 yıla kadar hapis ya da para cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor. Soruşturmanın davaya dönüşebilmesi için Türkiye´nin resmi olarak suç duyurusunda bulunması gerekiyordu.

Tagesspiegel, Türkiye´nin başvurusunun Başbakanlık, Dışişleri ve Adalet Bakanlığı yetkililerinin bugün yapacakları toplantıda ele alınacağını yazdı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.