Fatih Altaylı’dan şok iddia: Davutoğlu istifasını verdi..!

Hayat Şarkısı 13.bölüm fragmanı

Wolfsburg, Gomez’i istiyor

Bursa saldırısını TAK üstlendi

Bebek formülünde kullanılacak mı?

Ekonomi, Gıda 13 Nisan 2016

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu’na (EFSA) göre, sentetik beta karoten özel tıbbi amaçlı gıdalarda (FSMP) kullanmak için güvenli.

Avrupa Birliği’nde şu anda gıda renklendiricilerinin reçeteli tıbbi gıdalar da dahil olmak üzere genç çocuk ve bebeklere yönelik herhangi bir gıdada kullanımı yasak.

Ancak eski adı IDACE olan Özel Beslenme Avrupa (SNA) ticaret grubu; karoten (E 160a), asesülfam K, sukraloz ve pancar kökü kırmızı betanini (E 162) gibi katkı maddelerinin güvenlik değerlendirmesi için bazı başvurular yaptı.

beta-karoten-gidahattiGüçlü bir kırmızı-turuncu renge sahip organik bir pigment olan beta karoten bitki ve meyvelerde bol miktarda bulunuyor. İnsan vücudu beta karoteni A vitaminine (retinol) dönüştürüyor.

Beta karoten, bitkilerde bulunan karotenin en yaygın bulunan formu ve gıda renklendiricisi olarak E160a koduyla kullanılıyor. Beta karoten sentetik olarak da üretilebiliyor ve sentetik beta karoten olarak adlandırılıyor.

Katkı maddeleri neden kullanılıyor?

SNE’ye göre, tavsiye edilen bir diyete uyması gereken hasta çocuklara cezbedici ve güzel tada sahip gıdalar sunabilmek için bu katkı maddelerine ihtiyaç var.

SNE yetkili müdürü Aurélie Perrichet’e göre, EFSA’nın bera karotenle ilgili bu görüşü “güzel bir haber”.

Aurélie Perrichet, “renklendirici bir madde olarak sentetik beta karoten, çocuklara yönelik özel tıbbi amaçlı gıda tasarlarken önemli bir unsur. Doktorlara ve pediatristlere göre, özel tıbbi amaçlı gıdaların kabul edilebilirliği özellikle küçük yaş gruplarında tedavinin önemli bir parçası,” ifadelerini kullandı.

Perrichet, çocukların tıbbi gıdaları tüketmeyi reddetmesi durumunda kötü beslenme, hastalık veya sağlığın hızla bozulması gibi sorunların ortaya çıkabileceğini ifade etti.

bebek-beslenmesi-gidahatti

Perrichet sözlerine şunları ekledi, “çocukların gıdaları reddetmesi sorunu, belirli sağlık sorunlarının beslenme yönetimini ciddi bir şekilde etkileyebilir. Renklendirici maddelerin eklenmesi, bazı özel tıbbi amaçlı gıdaların görüntüsünü ve lezzetini önemli ölçüde iyileştiriyor ve bu sayede kabul edilebilirliği arttırıyor. Bu etki bilhassa 1 yaşın üzerindeki çocuklarda gözleniyor.”

Üyelik anlaşmaları nedeniyle Perrichet, 16 Avrupa ülkesinden ticaret birliklerinin de yer aldığı üyelerinden kaçının bu bileşeni kullandığını açıklayamıyor.

İçinde bulunduğumuz yılın Ocak ayında, SNE’nin sukraloz için yaptığı başvuru da olumlu bir görüş almıştı.


GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber kaynağına ait sayfanın adresi

Bebek formülünde kullanılacak mı?

 
 

Daha Fazla Gıda Haberi İçin TIKLAYINIZ

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.