Fatih Altaylı’dan şok iddia: Davutoğlu istifasını verdi..!

Hayat Şarkısı 13.bölüm fragmanı

Wolfsburg, Gomez’i istiyor

Bursa saldırısını TAK üstlendi

Rus Haber Sitesi Sputnik’e Erişim Engeli

Güncel 15 Nisan 2016

Türkiye’de Rus yayın organı Sputnik’in internet sitesine erişimin engellendiği bildirildi. Sputnik Türkiye, TİB’in idari tedbir kararı konusunda kendilerine bildirimde bulunmadığını öne sürdü.

Dün akşamdan bu yan erişim sağlanamayan www.sputniknews.com internet sitesinin neden engellendiğine dairse bir açıklama bulunmuyor.
Siteye girmek isteyenler “Yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda idari tedbir uygulanmaktadır” açıklamasını görüyor.
31 dilde yayın yapan Sputnik’in Türkçe yayınlarının Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada “Siteye erişimin neden engellendiğini öğrenebilmek için düzenleyici kuruluşa mektup gönderdik. Yasak gelmesini hiç beklemiyorduk” dedi.

160415085032_sputnik_news_624x351_sputniknews_nocredit

Geçici mi?

Sitenin ulaştığı bir TİB yetkilisi, Sputnik’in geçici olarak engellendiğini ve nihai kararı mahkemenin vereceğini söyledi.
Siteye göre yetkili “Sputnik’i engelleme kararı alıp bu kararı mahkemeye götürdük. Bu prosedür kanunlarda var. Kanunlara göre, yasalara aykırı olan herhangi bir bilgi yayımlayan siteler kapatılıyor ve sonra mahkemeye gidiliyor” ifadelerini kullanıp ekledi: “Site yeniden açılacak mı yoksa kapalı mı kalacak, buna mahkeme karar verecek.”
Yetkili, engelleme kararının gerekçesini ise paylaşmak istemedi.
Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler, Kasım 2015’te Türk savaş uçaklarının bir Rus jetini Suriye sınırında sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürmesinin ardından bozulmuştu.
Rusya, uçağının sınır ihlali yapmadığını ve Suriye hava sahasındayken düşürüldüğünü iddia etmişti.

160415014708_putin_624x351_rianovosti_nocredit

Sputnik: Putin’in konuşmasından saatler sonra engellendik

Sputnik yayınlarının baş editörü Margarita Simonyan ise yaptığı yazılı açıklamada kararı ‘Türkiye’deki katı sansür uygulamalarının yeni bir örneği’ olarak tanımlayıp ekledi: “Türkiye’de artık basın özgürlüğü gibi bir kavramdan söz etmek mümkün değil. Bu ülkede basın özgürlüğü diye bir şey yok. Sputnik’in Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından daha birkaç gün önce ödüle layık görüldüğü düşünülünde de bu karar özellikle saçma görünüyor.”
Simonya erişim engelinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’yle ilgili açıklamalarından saatler sonra geldiğini hatırlattı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.