Fatih Altaylı’dan şok iddia: Davutoğlu istifasını verdi..!

Hayat Şarkısı 13.bölüm fragmanı

Wolfsburg, Gomez’i istiyor

Bursa saldırısını TAK üstlendi

Erdem Başçı görevini Murat Çetinkaya’ya devretti

Güncel 20 Nisan 2016

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevi sona eren Erdem Başçı, görevini Murat Çetinkaya’ya devretti. Devir-teslim töreni Merkez Bankası Konferans salonunda gerçekleşti.

t

Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Murat Çetinkaya, toplantıda, bankanın karar alma süreçlerinde farklı düşüncelerin ve politika önerilerinin ortak bir amaç etrafında koordine edilmesinin bundan sonraki dönemin de temel yapı taşlarından biri olacağına işaret ederek, “Önümüzdeki dönemde de şeffaf ve öngörülebilir politikalarla fiyat istikrarının kalıcı olarak sağlanması hedefine ulaşma azminde olacağız.” dedi.

Çetinkaya, Merkez bankalarının varoluş sebebinin ekonomik istikrarı desteklemek olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Makro ekonomik dengeleri ve para politikası ile etkileşimlerini de gözeten bütüncül bir yaklaşımla hareket edeceğiz. Enflasyonun hedefle uyumlu seviyelerde tutulmasını amaçlarken, finansal istikrarı gözetmeye de devam edeceğiz. Tüm bu hedeflere ulaşmak için ortak çabanın gerekliliğine inanarak, ilgili kurumlarla işbirliği konusunda önümüzdeki dönemde de başarılı örnekler sergileyeceğimize inanıyorum. Bu politikalar ekonomik istikrarı pekiştirme ve ödünleşimleri azaltma konusunda elimizi güçlendiren ana faktörler olacaktır”

Çetinkaya, TCMB’nin önümdeki dönemde de hem günün şartlarını hem de geleceğe dair beklentileri dikkate alarak politikalarını dinamik bir şekilde belirleyeceğini ifade etti.

ERDEM BAŞÇI GÖREVİNİ DEVRETTİ

Görevi devreden Erdem Başçı ise konuşmasında, son 12 yıl boyunca karşılaştığı sıra dışı zorluklarla birlikte sıra dışı güzellikte gelişmeler de olduğunu belirterek, “Örneğin enflasyonun 35 yıllık bir aradan sonra, kalıcı bir şekilde tek haneli seviyelere indirilmesi bu dönemde gerçekleşti. Türk Liramız simgesine bu dönemde kavuştu.” diye konuştu.

Enflasyonun alınan tedbirler sayesinde yüzde 7,5’e kadar indiğini dile getiren Başçı, “Kısa vadede enflasyondaki düşüşün devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

Aşama kaydetmek, ilerleme sağlamak ve yeni şartlara uyum sağlamak için değişimin şart olduğuna işaret eden Başçı, “Süreklilik ve değişim dengesini doğru kurabilen kurumsal yapılar sürdürülebilir bir başarıya ulaşabilmektedir. Son 15 yılda TCMB bunun güzel bir örneğini oluşturmuştur” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Başçı, görevini Çetinkaya’ya devretti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.