Fatih Altaylı’dan şok iddia: Davutoğlu istifasını verdi..!

Hayat Şarkısı 13.bölüm fragmanı

Wolfsburg, Gomez’i istiyor

Bursa saldırısını TAK üstlendi

Mısır – Hamas ilişkilerinde yeni dönem

Politika 22 Nisan 2016

Mısır’da eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesinden sonra yönetime gelen şimdiki Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi döneminde gerilen Kahire – Hamas ilişkileri, yeniden normalleşme sinyali verdi.

misir-hamas-iliskilerinde-yeni-donem-8377341_x_o

Mısır ve Hamas arasında görüşmeler yapıldı. Bu çerçevede Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Haniye’nin Pazar günü Kahire’yi ziyaret edeceği belirtildi. Haniye’nin Mısır’da Hamas ile Kahire arasındaki ilişkilerin yanı sıra uzun bir süredir kapalı olan Refah Sınır Kapısı ilgili anlaşmaları imzalaması bekleniyor.Mursi döneminden sonra Mısır mahkemesi Hamas’ı terör örgütü olarak ilan etmiş, bu karar daha sonra bir üst mahkeme tarafından iptal edilmişti.

Filistinli kaynaklar, Haniye’nin içinde Türkiye ve Katarı da kapsayacak bölge turuna çıkacağını aktardı. Haniye’nin Türkiye ziyaretinde özellikle Türkiye ile İsrail arasında yapılan görüşmelerde Gazze üzerindeki ablukanın kaldırılması ile ilgili programın ele alınacağı ifade ediliyor. Haniye’nin ziyaretlerinde ayrıca Hamas ile El Fetih arasında uzlaşma sağlanması konusununda da görüşüleceği belirtiliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.