Fatih Altaylı’dan şok iddia: Davutoğlu istifasını verdi..!

Hayat Şarkısı 13.bölüm fragmanı

Wolfsburg, Gomez’i istiyor

Bursa saldırısını TAK üstlendi

Solo Türk gösterisi nefesleri kesti – İzle

Güncel 25 Nisan 2016

Çanakkale Kara Savaşları’nın 101. yıldönümü sebebiyle, Çanakkale Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törende, Solo Türk’ün gösterisi nefesleri kesti.

ASAS

Bir asır önce savaşların yaşandığı Gelibolu Yarımadası’ndaki uluslararası törenler bugün ve yarın yapılacak. Bugünkü tören Çanakkale Şehitler Abidesi’nde başladı. Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda, Bangladeş, Fransa, Almanya, Hindistan, Kanada, İrlanda, Pakistan ve İngiltere olmak üzere savaşa katılan 11 ülke temsilcilerinin de bulunduğu törende Türkiye Cumhuriyeti’ni Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal temsil etti.

Tören; çelenklerin Atatürk Anıtı’na konulmasıyla başladı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu, saygı atışı yapıldı. Ardından Türk bayrağı İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekildi. Çanakkale Şehitleri için okunan Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri adına Tuğgeneral İsmail Gürgen bir konuşma yaptı. İtilaf Devletleri adına ise konuşmayı Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries gerçekleştirdi.

Törende Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, 1915’te Gelibolu’da ortaya konan mücadeleyi maziden alıp geleceğe taşımanın, hak ettiği onuru yerine teslim etmenin bir görev olduğunu dile getirdi. Çanakkale Savaşları’nın toplumsal ve tarihsel bağlamda birleştirici etkisinin bugün dahi sürdüğünü vurgulayan Ünal, “Şüphesiz bu topraklardaki mücadelenin ilk ateşini yakanlar, savaşın seyrini değiştiren komuta heyetindeki komutanlarımızdır. Bu vesileyle başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere burada hayatını vatan savunmasına adamış ve geride vatansever kuşaklar bırakmış olan tüm komutanlarımızı, Gelibolu’da çarpışan tüm askerlerimizi saygıyla ve rahmetle bir kez daha anıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından TSK Mehteran Birliği konser verdi. Ardından da tören geçişi yapıldı. Tören geçişine Türk askerlerinin yanı sıra yabancı askerler, gaziler ve Çanakkale Kara Savaşları’nda şehit veren liselerin öğrencileri de katıldı.

SOLO TÜRK GÖSTERİ YAPTI

Alandaki törenin sona ermesinin ardından gökyüzünde Solo Türk uçakları gözüktü. Dünyada F-16 jet uçağıyla gösteri yapabilen sayılı akrobasi timlerinden Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ekibinin Çanakkale Boğazı semalarındaki gösterisi, nefesleri kesti. Uçak içine konulan kamera ile görüntüler aktarıldı ve uçuş ile ilgili bilgiler seyircilerle paylaşıldı. Daha sonra Bakan Ünal ve Fransa Büyükelçisi Fries, Şehitlik Defteri’ni imzaladı. Tören, katılımcıların temsili şehit mezarlarına karanfil bırakması ile sona erdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.