Fatih Altaylı’dan şok iddia: Davutoğlu istifasını verdi..!

Hayat Şarkısı 13.bölüm fragmanı

Wolfsburg, Gomez’i istiyor

Bursa saldırısını TAK üstlendi

TBBM Başkanı İsmail Kahraman : Yeni ve dindar bir anayasa olmalı

Politika 26 Nisan 2016

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman ‘ Yeni ve dindar bir anayasa ‘ sözleriyle güne damgasını vurdu. İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği’nin (AY-BİR) İstanbul’da düzenlediği “Yeni Türkiye Konferansları”nın altıncısında konuşan Kahraman, Türkiye’de mevcut darbe anayasasının değişmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, laiklik ilkesinin yeni anayasada yer almaması gerektiğini söyledi.

ismail-kahraman-tbmm

İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği’nin (AY-BİR) İstanbul’da düzenlediği “Yeni Türkiye Konferansları”nın altıncısında konuşan Kahraman, Türkiye’de mevcut darbe anayasasının değişmesi gerektiğini söyledi.

“Yeni Anayasa önce insan demelidir” diyen Kahraman, 1982 Anayasası’nın herhangi bir yerinde “Allah” ifadesinin geçmediğini belirtti.

Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ama Anayasa inanca göre tasnif edildiğinde, bu 82 Anayasası da, 61 Anayasası da dindar anayasalardır. Neden? Resmi tatiller, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı’dır. Din dersleri mecburidir ve inanca dayalı bir yapısı vardır. Yani seküler değildir, dindar anayasadır. Laiklik tarifi de ona göre olmalıdır. Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır.”

‘Yeni ve dindar bir anayasa olmalı’

Dünyada üç anayasada laiklik ilksesine yer verildiğini söyleyen TBMM Başkanı; bu ülkelerin Fransa, İrlanda ve Türkiye olduğunu belirtti.

Türkiye’de laikliği isteyenin istediği gibi yorumladığını vurgulayan Kahraman, “Böyle bir şey olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım…Yeni ve dindar bir anayasa olmalı.”
Konuşmasında Başkanlık Sistemi tartışmalarına da değinen Kahraman, kendisinin önce “yarı başkanlık” sisteminden yana olduğunu, sonra fikrini değiştirdiğini söyledi.

Kahraman, “İki başlılık olduğu anda istikrar olmaz. İki şoförlü bir araba kazasız gidemez, mutlaka kaza yapar” dedi.
Kılıçdaroğlu’ndan tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise konferanstaki konuşması sonrası TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a tepki gösterdi.

kilicdaroglu

Kılıçdaroğlu Twitter sayfasında, “Laiklik her şeyden önce bir toplumsal barış ilkesidir. Toplumsal barışımıza çoktandır kastedenlerin bu ilkeyi yok saymasına şaşırmamalıyız!” diye yazdı ve ekledi:

kilicdaroglu-tweeter

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman kimdir?

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Talebe Cemiyeti Başkanlığı, Milli Türk Talebe Birliği Genel Başkanlığı, Birlik Vakfı, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Kuruculuğu ve Mütevelli Heyeti Başkanlıkları, Özel Sektörde İdare Meclisi Başkanlıkları, Çalışma Bakanlığı Müşavirliği görevlerinde bulundu. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı yaptı.

Refah Partisi’nden XX. ve Fazilet Partisi’nden XXI. Dönem İstanbul Milletvekilli seçildi. 54. Türkiye Hükûmeti’nde Kültür Bakanı olarak görev aldı.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden İstanbul 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı olarak XXVI. Dönem İstanbul milletvekili seçildi. 18 Kasım 2015 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Meclis Başkan adayı olarak açıklandı. 22 Kasım 2015 tarihinde 3. oylama sonucu almış olduğu 316 oyla TBMM Başkanı seçildi.

Evli ve dört çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.